Bardzo często przewijającym się tematem w kwestii pracy komornika jest zajęcie przez niego zwrotu podatku, a dokładniej ulgi, jaka przysługuje rodzicom na każde dziecko. Co jest więc w tym temacie prawdą, a co tylko mitem? Czy faktycznie komornik sądowy w Grudziądzu może zająć ulgę na dziecko?
Zajęcie ulgi na dziecko – kiedy komornik może to zrobić?
Wielu z nas ma błędne w tym temacie informacje, iż komornik w żadnym wypadku nie może zająć ulgi na dziecko, gdyż należy się ona nieletniemu, a nie rodzicowi, a skoro zadłużony jest rodzic, to dlaczego miałoby się zajmować ulgę, prawda? W gruncie jednak rzeczy, wszelkie zwroty podatku, w tym również i ulga, podlegają zajęciu komorniczemu. Mowa jest o tym między innymi w art. 902 Kodeksu Postępowania Cywilnego.
Dlaczego tak działa prawo? Ulga w gruncie rzeczy nie przysługuje samemu dziecku, ale rodzicowi. Jeśli chodzi na przykład o alimenty, te są w pełni przeznaczone na dziecko i w takim przypadku, komornik sądowy w Grudziądzu absolutnie nie może zająć pieniędzy pochodzących z alimentów. Jeśli jednak chodzi o ulgę na dziecko z tytułu zwrotu podatku, w takim przypadku już jak najbardziej może daną kwotę zająć.
W wielu sytuacjach tylko taki sposób daje możliwość odzyskania przez wierzycieli długów pochodzących od dłużników. Często zdarza się tak, iż komornik sądowy nie może pobrać żadnych pieniędzy z konta dłużnika, bowiem wpływające pieniądze mogą być chronione przed zajęciem komorniczym, a na koncie nie pojawiają się żadne dodatkowe dochody. W takich więc przypadkach, ulga na dziecko może być jedynym sposobem, by pieniądze od dłużnika ściągnąć.
Czy można ściągnąć ulgę na dziecko przy wspólnym rozliczeniu?
Bardzo często zdarza się tak, iż małżonkowie rozliczają się wspólnie na jednej deklaracji PIT. Pojawia się więc tutaj pytanie, czy komornik sądowy w Grudziądzu może w takim przypadku wejść na ulgę, jeśli zadłużenie dotyczy tylko jednego z rodziców? Odpowiedź brzmi tak, jak najbardziej może on taką ulgę zająć. Jeśli więc jest taka sytuacja, a rodzice nie chcą, aby ulga na dziecko została zajęta, jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest rozliczenie indywidualne każdego z rodziców, gdzie rozlicza się ten, który zadłużenia nie posiada.
Komornik sądowy – trudny zawód dla nielicznych
Komornik sądowy jest to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym. Wykonując swoją pracę, ma on do wykonania takie zadania, aby odzyskać dla wierzyciela dług od dłużnika. Może to zrobić na wiele sposobów. Najbardziej popularną formą jest ściągnięcie pieniędzy z rachunku bankowego, w tym z tytułu wynagrodzenia za pracę lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Komornik sądowy w Grudziądzu może także zająć ruchomości i nieruchomości, papiery wartościowe i inne wpływy, które to mogą zajęciu być poddane. Jeśli chodzi o zwroty z podatku, w tym ulgę na dzieci, także ten dochód może być przez komornika ściągnięty.
Nie ma wątpliwości, iż zawód ten nie należy do najłatwiejszych. Komornik nie wykonuje swojej pracy, aby ,,zniszczyć” życie innych ludzi, ale takie jest jego zadanie – odzyskać dług od dłużnika, aby otrzymał swoje pieniądze wierzyciel. Tutaj nie można na pewno działać emocjami, ale trzeba być osobą stanowczą, działającą zgodnie z prawem, rzetelną i dokładną. I choć wielu dłużników znajduje się często w bardzo trudnej sytuacji, to jednak tutaj nie ma mowy o emocjach. Komornik sądowy w Grudziądzu ma po prostu do wykonania zlecenie, które musi zrealizować.
Podsumowując ten temat, należy mieć na uwadze fakt, iż jak najbardziej komornik sądowy w Grudziądzu może zająć ulgę na dziecko pochodzącą ze zwrotu podatku, w przeciwieństwie do alimentów, których to pobrać nie może. Wynika to z tego faktu, iż alimenty są typowo na dziecko, a ulga nie jest pieniądzem dziecka, ale rodzica. W takich sytuacjach, nie można złożyć skargi na komornika, bowiem ten wykonuje swoje zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.