W jaki sposób komornik zajmuje konto dłużnika?

komornik sadowy grudziadz

Każda sytuacja, w której dłużnik nie jest w stanie lub nie chce spłacić swoich zobowiązań względem wierzyciela, musi liczyć się prędzej czy później z zajęciem przez komornika jego konta bankowego. Czy komornik z Grudziądza w każdej chwili może takie konto zająć? Czy wszystkie rachunki bankowe podlegają egzekucji? Jak wyglądają kwestie formalne? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Jak wygląda zajęcie komornicze na koncie?

Zajęcie konta to inaczej zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika. Jeśli więc dana kancelaria komornicza z Grudziądza ma tytuł wykonawczy na mocy wyroku sądu, wówczas komornik może podjąć w tym kierunku odpowiednie kroki. Jakie? W pierwszej kolejności należy przesłać do banku zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej właściciela rachunku, czyli dłużnika. Następnie, o tym fakcie należy powiadomić samego zainteresowanego dostarczając mu odpis tytułu wykonawczego. W takiej sytuacji dłużnik, jeśli nie zgadza się z takim działaniem może wnieść powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których dług jest przedawniony lub jeśli jest on spłacony. Tylko w przypadku alimentów, bank ma obowiązek od razu przekazać środki na pokrycie długów właściciela konta. W innych przypadkach należy odczekać siedem dni na podjęte przez dłużnika kroki. Jeśli żadnej odpowiedzi nie ma, komornik sądowy z Grudziądza może rozpocząć konkretne działania.

licytacje komornicze grudziadz

Czy komornik może zabrać wszystkie pieniądze z konta?

Oczywiście, że nie. Od 2021 roku komornik nie może zająć kwoty wyższej, niż 25% minimalnego wynagrodzenia, pozostawiając na koncie dłużnika 75%. Dotyczy to zarówno tradycyjnych rachunków bankowych, ale także oszczędnościowych czy też lokat. W żadnym wypadku nie może on działać niezgodnie z prawem, bowiem wszelkie jego działania opierają się na mocy kodeksu postępowania cywilnego.

Czy komornik może odblokować konto dłużnika?

W sytuacji, gdy dłużnik spłaci swoje zadłużenie i dług przestaje istnieć, wówczas zadaniem kancelarii prawniczej w Grudziądzu jest odblokowanie konta osoby wcześniej zadłużonej. Dawniej cała procedura była stosunkowo długa, co wiązało się często z wieloma problemami, bowiem w przypadku zablokowania konta, jego właściciel nie ma nawet dostępu do takich świadczeń, jak alimenty czy 500+. W chwili obecnej stosowane jest tak zwane elektroniczne odblokowanie konta przez komornika. Jeśli ten tego nie zrobi, można złożyć wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego lub przy braku jakichkolwiek działań w tym kierunku skargi na czynność komornika.

Bez wątpienia zajęcie konta bankowego przez komornika, to najlepszy sposób na odzyskanie pieniędzy z jego pomocą dla wierzyciela. I nawet, jeśli dłużnik założy następne konto, komornik ma za zadanie co jakiś czas uaktualniać te dane poprzez system OGNIVO. Działanie to jest płatne i koszty za takie postępowanie musi pokryć wierzyciel. Jest to jednak często jedyny sposób, by dłużnik spłacił swój dług względem wierzyciela w całości.

Poinformuj znajomych

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Ustawienia przechowywania cookies można zmienić w przeglądarce. Więcej informacji…